Oğuz Topaçoğlu

Oğuz Topaçoğlu

       

KİTAP FUARLARI


Geçtiğimiz günlerde Mersin'de bir kitap fuarı düzenlendi ki sormayın gitsin, evlere şenlik...
Kitaplarını imzalayacak Arkadaşlarımın daveti üzerine gittiğim fuarın hiç de öyle adına yakışır bir "Kitap Fuarı" olmadığını birazda hayal kırıklığıyla tespit ettim. Yayınevlerinden çok takı tabir ettiğimiz ürünlerden oluşan, adeta panayır havasında bir yerde buldum kendimi.
Curcuna...
Geçmiş yıllardan belliydi ki bu yıl yayınevlerinin çoğu icabet etmemişti. Hele hele kitaplarını imzalamak üzereler dışından kentimize gelen ünlü yazarlarda yoktu. Ayaküstü görüştüğüm okurlar ve yayınevi reyonlarındaki görevliler bu ilgisizliğin nedenini basitçe özetliyorlardı. Okurlar kitapların çok pahalı olduğundan yakınırken, yayıncılar da ilgisizlikten şikayet ediyorlardı.
Bu arada takı satanların da ilgi ve dikkat çekmek için bu yıl yoğun biçimde davet edildiği ifade ediliyordu. Malum nedenden ötürü kitaplara ilgisizlik nedeniyle, öyle ki bazı yayıncılar inanılmaz promosyon uyguladıkları halde satış yapamadıklarını söylediler.

Bu arada, daha ilk günden il yöneticilerinin, belediye başkanlarının, medya kuruluşlarının ilgisizliği de söz konusu olunca...Kitap Fuarı adı altında böyle bir organizasyonun bu şekilde sonuçlanması gerçekten üzücüydü. Sadece kapanıştan bir gün önce bazı belediye başkanlarının katılımı... Takı satan kişilerin dahi şikayetçi olduğu sözüm ona bir fuar işte...
Dilerim önümüzdeki yıl böyle olmaz ve iyi bir organizasyonla adına ve Mersin'e yakışır bir "KİTAP FUARI" düzenlenir de bizde hicap duymayız.

Kalın sağlıcakla!

...