Büyükşehir ‘kadın çalıştayı’ gerçekleşti

Büyükşehir ‘kadın çalıştayı’ gerçekleşti

MERSİN İZ HABER

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin ‘Kadın Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Kadınların toplumsal yaşamda her alana dahil olduğu, toplumdaki rolünü güçlendirecek daha adil ve eşit bir yaşam sunmak için atılacak adımların belirleneceği 2025-2029 Stratejik Plan çalışmaları, çalıştaya katılan paydaşlarla birlikte belirlendi.
Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer’in de katılım sağladığı Kadın Çalıştayı’nda, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin ilgili müdürleri ve personeli, ilçe belediyeler, akademisyenler, eğitimciler, kadın temelli çalışmalar yapan kentteki resmi ve özel kurumlar ile STK ve Oda temsilcileri bir araya geldi. 2 oturumda gerçekleşen çalıştayda temsilciler kendi alanlarında ayrılan masalarda; kadınların sosyal, ekonomik ve eğitim gibi birçok alanda kendilerini ve çocuklarını ilgilendiren konularda istişare ederek, Büyükşehir’in 2025-2029 Stratejik Planı’na katkı sunacak değerlendirmelerde bulundular.

DOKUCU: “KADINLARIN TOPLUMDAKİ ROLÜNÜ GÜÇLENDİRMEK ADINA BİRLİKTE OLMAMIZ BÜYÜK FIRSAT”

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu çalıştayın açılışında gerçekleştirdiği konuşmada, kadın çalışmalarında stratejik planları oluşturmak ve daha güçlü bir gelecek inşa etmek için bir araya geldiklerinden söz etti. Dokucu, “Kadınların toplumdaki rolünü güçlendirmek, karşılaştıkları zorlukları aşmak, onlara daha adil ve eşit bir yaşam sunmak için atılacak adımları belirlemek adına burada birlikte olmamız büyük bir fırsattır. Bu nedenle burada bulunmanız ve bu önemli çalıştaya katkı sağlamanız bizler için çok önem taşımaktadır” dedi.

“ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ İÇİN KADINLARIN EĞİTİMİ BİZİM İÇİN ÖNEM TAŞIYOR”

Oluşturdukları masalarından bir tanesinin ‘Eğitim ve Farkındalık Masası’ olduğunu kaydederek, çocukların eğitimi için kadınların eğitiminin kendileri için büyük önem taşıdığını vurgulayan Dokucu, “Ülkemizde ve şehrimizde ne yazık ki çocuk istismarları çok arttı. Eğitim Masası’nı oluştururken, annelerin bu alandaki eğitimi de çok üzücü seviyede. Annelerin bu alanda eğitimi, çocuklarının nasıl eğitileceğinin eğitimi, önümüzdeki 5 yılda bizim en önem vereceğimiz konulardan biri olacak” diye konuştu.
Dokucu, çalıştayda konulara göre birçok masa oluşturduklarını belirterek, ‘İstihdam ve Ekonomi Masası’, ‘Kadının Sosyal Hayatı Masası’, ‘Şiddetle Mücadele Masası’, ‘Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk Masası’, ‘Kentsel Hizmetler Masası’, ‘Toplumsal Cinsiyet Masası’ ve ‘İzleme Masası’ hakkında bilgi verdi. ‘Kooperatif  Masası’ üzerine de konuşan Dokucu, Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer’e de şimdiye kadar verdiği katkılardan dolayı teşekkür ederek, bu masanın kadınlara sistemli ekonomik gelir yaratmak için var olduğunu dile getirdi.

SEÇER: “BURADAKİ ÇALIŞMADA ÇIKACAK ÇIKTILAR, STRATEJİ PLANINDA ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK”

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Kadın Çalıştayı’nda birçok farklı kesimden kadının bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduğunu belirtti. Seçer, şöyle devam etti:
“Kooperatifler, STK’lar, üretimde bulunan kadınlar bir arada. Strateji planlarının, uzman kişilerle ve sahadaki kadınlarla birlikte yapılması çok önemli. Yapılacak strateji planının olabilirliğini daha kolaylaştırıcı çalışmalar oluyor. Buradaki çalışma sonucunda çıkacak çıktıların, strateji planında önemli rol oynayacağına ve güzel bir çalışma olacağına inanıyorum.” 2019 yılındaki çalıştayın çıktılarının başarılı bir şekilde hayata geçirildiğini kaydeden Seçer, şunları söyledi:
“2025-2029 Strateji Plan çalıştayından çıkan sonuçların, 2019 yılında yapılandan daha üst seviyede ve daha etkin olacağına inanıyorum. Bu çalıştayda biz ‘Kooperatifçilik Masası’ndayız. Burada ‘Kooperatiflerin yerel yönetimlerle olan iş birliği nasıl olmalı? Kooperatiflerin yerel yönetimden, yerel yönetimlerin kooperatiften beklentileri nelerdir? gibi konularda konuşuyoruz. Çok verimli oluyor. Kooperatiflerin burada olması, yerel yönetimlerle olan iş birliğinde verilecek kararın en doğru olmasına vesile oluyor.”