Gündoğdu: “MESİAD’ın gücü bölgenin gücüdür”

Gündoğdu: “MESİAD’ın gücü bölgenin gücüdür”

MERSİN İZ HABER

Mersin Sanayici İş İnsanları Derneği (MESİAD) üyeleri düzenlenen gece ile bir araya geldi. Başkanı Adnan Gündoğdu üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, Mersin ekonomisinin ve kent lobisinin öncüsü olan derneğin 33 yıldır üretmeye devam ettiğini belirterek, “MESİAD’ın gücü bölgenin gücüdür” dedi.
MESİAD üyeleri, yeni yönetim kurulu tarafından Marde Otel’de düzenlenen yemekte buluştu. Geceye MTSO Başkanı Hakan Sefa Çakır, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, MEP Başkanı Servet Özkaya, MESİAD kurucuları, geçmiş dönem başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, fahri üyeleri ve basın mensupları katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan MESİAD Başkanı Adnan Gündoğdu, şubat ayında gerçekleştirilen genel kuruldan sonra üyeleriyle ve kent protokolüyle bir araya geldiklerini belirterek, “Mersin ekonomisinin ve kent lobisinin öncüsü olan MESİAD, 33 yıldır üretmeye devam ediyor. Amacı, ülkemiz ve kentimizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak olan MESİAD, Atatürk’ün belirlediği Türkiye Cumhuriyeti vizyonu ve çağdaş uygarlık hedefini temel alarak bölgesel ve sektörel potansiyelleri en iyi şekilde değerlendiriyor. MESİAD, sosyal, kültürel, turizm ve ekonomik alanlarda projeler hazırlamayı, etkinlikler düzenlemeyi amaçlıyor. Ayrıca, Mersin’in ve bölgenin ekonomik dinamiklerini ortaya çıkarıp gündeme taşıyarak, özellikle Sanayi, Ticaret, Turizm ve Tarım gibi sektörlerde ihmal edilmiş veya görmezden gelinmiş alanlarda fikir geliştiriyor” diye konuştu.

“YAPISAL REFORMLARIN YAPILMASINI ISRARLA TALEP EDİYORUZ”

Geçmişte Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşunda öncü rol oynayan MESİAD’ın Mersin Üniversitesi’nin kurulması, Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nın kurucu üyeliği, Çukurova Uluslararası Havalimanı gibi önemli projelere öncülük ettiğini aktaran Adnan Gündoğdu, “17’nci dönem yönetim kurulu üyeleri olarak, göreve geldiğimizde kentin tüm dinamikleriyle yakın temas kurduk. MESİAD’ın kapısından giren herkesi eşit bir şekilde karşılayarak geleneğimizi en iyi şekilde sürdürdük. Ekonomide güven ve istikrarın sağlanması ile yatırımların artması için kapsayıcı yapısal reformların yapılmasını ısrarla talep ediyoruz. Sermayenin yatırıma ve üretime dönüşmesi için demokrasi temel bir unsurdur. Mersin ve Çukurova Bölgesi’nin potansiyelinin değerlendirilmesi, dış ticarette ülkemizin öncü bölgelerinden biri olan Çukurova’nın daha fazla yatırım çekerek Türkiye’nin gözbebeği konumuna gelmesi gerektiğini vurguluyoruz” ifadelerinde bulundu.
Kent ve bölge projeleri ile yakından ilgileneceklerini aktaran Başkan Gündoğdu, şöyle devam etti:
“Kentimizin sahillerinin turizme kazandırılması, Kazanlı-Seyhan Turizm Bölgesi özelinde Tarsus Kıyı Kesimi Projesi’nin başlatılması, MTSO’nun girişimleri ile hayata geçirilecek olan, Mersin turizmine farklı bir soluk kazandıracak Kargıcık Turizm Merkezi ve Karboğazı kış turizmi alanlarında yatırımların yapılması kentimize ayrı bir kimlik kazandıracaktır. Turizm konularında çalışmalarımızı ve girişimlerimizi sürdüreceğiz. Ayrıca, MESİAD Ana Konteyner Limanı projesinin hükümet kararıyla hayata geçirilmesi için yoğun bir çaba sarf edeceğiz.”

“YENİ BİR MERSİN OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ.”

MESİAD üyelerinden CEY Grup tarafından özelleştirmeden alınan Taşucu Limanı’nın önemine işaret eden başkan Gündoğdu, ekonomik ve hayati projelerle ilgili şu değerlendirmede bulundu:
“Batıda yeni bir potansiyel yaratacaktır. Ayrıca, Meram Kalkınma Ajansı ile iş birliği yaparak lojistikte özellikle Konya ve Karaman gibi orta Anadolu şehirlerinin ticaretini Mersin üzerinden dünyaya açmak için yoğun çaba göstereceğiz. Batıda ticaret ve lojistik potansiyelini artırmak için yeni bir Mersin oluşturmayı hedefliyoruz. Konya-Karaman-Mut-Taşucu demiryolu ve kara yolu bağlantısı için Konya ile yakın iş birliği içinde olacağız. Ayrıca, Çukurova Havalimanı’nın özellikle kargo bölümünün etkin bir şekilde kullanılmasının bölgemize katacağı değerin farkındayız ve inşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından bu konuda girişimlerde bulunacağız. Bizler büyük bir mirası devraldık ve onu daha da ileriye taşıyarak gelecek nesillere aktaracağız. Bu büyük mirası bize bırakan kurucularımıza ve geçmiş dönem yönetim ve başkanlarına minnettarız.Onlara teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni dönemde, bugüne kadar yapılanların tamamlanması ve sürdürülmesiyle birlikte yeni projeler eklemek en büyük hedefimiz olacaktır.”

Etkinlikte daha sonra MTSO Başkanı Hakan Sefa Çakır, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, önceki dönem MESİAD Başkanları Hasan Engin, Mehmet Deniz, Ahmet Akkurt, Mustafa Güler ve MESİAD üyesi Mahmut Arslan birer konuşma yaptı.