Sarı, “Taksicilere yönelik saldırılar endişe veriyor”

Sarı, “Taksicilere yönelik saldırılar endişe veriyor”

MERSİN İZ HABER

Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı, kentte son günlerde taksicilere yönelik artış gösteren darp ve gasp olaylarını şiddetle kınadıklarını belirtti. Taksici esnafının ve kent insanın huzur ve güvenliğini sağlamak, yaşam standardını arttırmak 
Için, başta emniyet güçleri olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden destek beklediklerini söyledi.
Başkan Veysel Sarı, iki şoföre yönelik saldırıların yaşandığı Akasya ve Yağmur Taksi Kooperatifini ziyaret etti. İlk olarak Yağmur Taksi durağında Kooperatif Başkanı Gökhan Mete ve kooperatif üyesi taksicilerle bir araya gelen Başkan Veysel Sarı, saldırıyla ilgili bilgi alarak, geçmiş olsun dileklerini iletti. Başkan Veysel Sarı, taksici esnafına yönelik saldırıların artış göstermesinin kendilerini endişeye ittiğini belirterek, “Ailesine bir lokma ekmek kazanma uğruna gece gündüz demeden, soğuk sıcak dinlemeden 7 gün 24 saat halkımıza hizmet eden taksici esnafımıza yönelik saldırıları şiddetle kınıyor, bu saldırıları gerçekleştirenlerin en ağır şekilde cezalandırılmasını bekliyoruz” dedi.

“GEREKLİ ADAMLARI ATTIK, TAKİPTEYİZ”


Başkan Sarı, taksici esnafının can ve mal güvenliğinin sağlanması konusunda Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak gerekli adımları attıklarını da ifade ederek, “Taksici esnafımızın kullandığı araçlara imdat butonu, araç takip sistemi, koruma kabini kurulması yönündeki çalışmalarımız devam etmektedir” diye konuştu. Başkan Sarı, daha sonra ikinci saldırı olayının yaşandığı Akasya Taksi Kooperatifini ziyaret ederek, Başkan Mahmut Tugalan ile kooperatif üyesi taksicilerle bir araya geldi ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Başkan Sarı, burada da yaptığı konuşmada, taksici esnafına yönelik darp ve gasp olaylarını şiddetle kınadıklarının altını çizerek, şunları söyledi:
“Mersin’de son on yılda 25 taksici esnafım, 25 kardeşim ekmek parası uğruna cinayete kurban gitti. Son iki günde ise iki taksisi esnafımız darp ve gasp olaylarının mağduru oldu. Bizler taksici esnafımızın can güvenliğinin sağlanması adına TŞOF olarak Bakanlık nezdinde girişimlerimizi sürdürüyoruz. Taksilerimize panik butonu, araç takip sistemi, kamera sistemi gibi işlevleri bulunduran taksimetrelerin kurulması konusunda son aşamaya geldik. İnşallah önümüzdeki günlerde bu sistemi taksilerimize dahil edeceğiz.”

Taksici esnafıyla birlikte kent insanının huzur ve güvenini sağlamak, yaşam standardını arttırmak için başta güvenlik güçleri olmak üzere toplumun bütün kesimlerinden destek beklediklerini kaydeden Başkan Sarı, sözlerini şöyle tamamladı:
“Tekrar yaşanmamasını umut ettiğimiz bu olaylar, sadece taksici esnafının kendini güvene alması ile değil, toplumsal bilinçle en aza indirgenebilecek olaylardır. Son dönemlerdeki ekonomik çalkantılar, işsizlik, uyuşturucu madde kullanımındaki artışlar gibi sorunlar, bu tip münferit olayları beraberinde getirebiliyor. Bu bağlamda insanlarımızın yaşam standartı ve alım gücünün arttırılması, eğitim seviyesinin yükseltilmesi, bilinçli bir toplumun oluşturulması büyük önem taşıyor. Bugünkü tesellimiz can kaybının olmaması. Beklentimiz bu tür dar ve gasp olaylarını gerçekleştirenlerin caydırıcı olması adına en ağır şekilde cezalandırılmasıdır. Bizler can güvenliği ve huzur istiyoruz. Bunun içinde başta güvenlik güçlerimiz olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin desteğini bekliyoruz."