AKP enkazı: Akdeniz’in borcu 800 milyon

AKP enkazı: Akdeniz’in borcu 800 milyon


MERSİN İZ HABER

Akdeniz Belediyesi’nin açıklanan mali tablosuna göre 800 milyon borç içinde olduğu belirlendi. DEM’li Akdeniz Belediyesi’ne AKP yönetiminin bıraktığı çok ciddi bir borç batağı, ağır bir mali yük nedeniyle kemer sıkma politikasını getireceği ifade edildi.
Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan, konferans salonunda düzenlenen toplantıda kurum personeli ile bir ara geldi. Başkan Sarıyıldız, “Akdeniz Belediyesi’ni, yaklaşık 700 milyon TL; hak edişlerle birlikte 800 milyon TL’ye yakın bir borçla devralmış durumdayız. Önceki yönetim tarafından çok ciddi bir borç batağı, ağır bir mali yük bırakıldı. Yakın dönemde kemer sıkma politikası bizleri bekliyor olacak. Fakat nihayetinde mesai arkadaşlarımızla özveriyle çalışarak bu ağır yükün altından hep birlikte kalkacağız” dedi.

“HALKIN, BELEDİYENİN SERMAYESİ KİRLİ OYUNLARA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

Seçim sürecinde kendileri hakkında, kamuoyunda kötü ve yanlış bir imaj yaratılmak istendiğinin de altını çizen Sarıyıldız; “Özellikle bizlerin şahsında temsil ettiğimiz gelenekle ilgili olarak, ‘Yönetime geldiklerinde farklı görüşten olanlara zulmedecekler, işten çıkarmalar olacak. İnsanların dinine, inancına, fikrine göre ayrımcılık yapacaklar’ gibi kötü algılar yaratıldı. Ne yazık ki buna kendine gazeteci diyen insanlar da alet edildi. Tabi biz bunun perde arkasında dönen kirli oyunları da biliyorduk. Halkın ve belediyenin sermayesinin bu kirli oyunlara nasıl peşkeş çekildiğini personel olarak sizler de halkımız da gördü” diye konuştu.

“SİYASETİ SİYASETÇİLERE BIRAKIP HALKIMIZA HİZMET ÜRETMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Akdeniz’in bazı mahallelerinde halen kanalizasyon altyapısı ve kaldırımı olmayan sokaklar bulunduğunu, park olmadığı sokak aralarında oynayan çocukların araç çarpmalarına maruz kaldığını kaydeden Sarıyıldız, “Biz siyaseti, siyasetçilere bırakacağız. Bizler, halkımıza hizmet üretmekle uğraşacağız, kendimize bunları dert edeceğiz ve projelerimizle halkımıza gideceğiz. Ne yazık ki önceki yönetim belediyemizi çok ciddi bir borç krizi altında bıraktı. Yaklaşık 700 milyon TL; hak edişlerle birlikte 800 milyon TL’ye yakın bir borçla belediyeyi devralmış durumdayız. Çok ciddi bir borç, ciddi bir yük. Bu anlamda önümüzde bir kemer sıkma politikası bizi bekliyor olacak. Fakat nihayetinde mesai arkadaşlarımız özveriyle çalışırsa bu yükün de altından kalkarız. Yeter ki birbirimize güvenelim. Önceki yönetimin yaptığı güzel uygulamalara, halkımızın yararına olan hizmetlere devam edeceğiz. Ama faydasız, halkın çıkar ve menfaatine aykırı yanlış uygulamaları kaldıracağız” ifadelerinde bulundu.

“BİZE KARŞI YAPILMAK İSTENEN BÜTÜN ALGILARI BOŞA ÇIKARACAĞIZ”

Eş Başkan Nuriye Arslan ise konuşmasına, belediye personelinin geçmiş Ramazan Bayramı’nı tebrik ederek başladı. Önlerinde 5 yıllık bir yönetim süreci olduğunu kaydeden Arslan, seçim kampanyası sırasında kendileri hakkında hiç doğru olmayan, gerçeklikten uzak şeyler söylendiğini dile getirdi. “Siyasette rekabetin bir ölçüsü olması gerektiğini belirten Arslan, şöyle devam etti:
“Tabi yasal boyutuyla ilgili olarak gerekeni yapacağız. Şunu tüm çalışma arkadaşlarımıza net söyleyeyim ki 5 yılın sonunda Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız’a yapılmak istenen algının ne kadar boş olduğunu hep birlikte göstereceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Biz, kimsenin ekmeğiyle uğraşmak için burada değiliz. Bütün emekçilerin yanında olacağımızı dün de söyledik, bugün de yarın da söylüyoruz. Bu bizim yerel yönetimlerde temel ilke ve anlayışımızdır. Biz, genel siyasetten uzak, tamamen yerel yönetimler odaklı bir çalışma izleyeceğimizi, tamamen Akdeniz halklarına hizmete odaklı bir pratiğimizi olacağını herkesin bilmesini istiyoruz. Bunu da hep birlikte yapacağız.”

“GEREKİRSE ELİMİZE SÜPÜRGELERİ ALIP SOKAKLARIMIZI KENDİMİZ TEMİZLERİZ”

Eş Başkan Arslan; Akdeniz Belediyesi’nin, mali anlamda çok iç açıcı bir durumda olmadığını kaydederek, şunları söyledi:
“Adeta ağır bir hasta devraldık, bunu da herkesin bilmesinde fayda var. En basiti, bayram ağzı, bütün saha iş makinelerini bile çektiler, sokakları çöpe terk ettiler. Ama biz öyle güzel bir gelenekten geliyoruz ki tıpkı Van örneğinde olduğu gibi, gerekirse eş başkanlar olarak elimize süpürge ve kürekleri alıp sokaklarımızı kendimiz temizleriz. Tek amaç ve hedefimiz, halklarımıza güzel ve eşit hizmetler ulaştırmak, işçinin ve emekçinin yanında olmak… Akdeniz; renkleri, inançları ve farklı kültürleriyle örnek bir ilçemiz. Bizler de bu zenginlikleri koruyup esas alarak yerel yönetim anlayışımızı sürdüreceğiz.”
Eş Başkanların konuşmasının ardından salonu dolduran Akdeniz Belediyesi çalışanları da farklı konular hakkında görüşlerini, çeşitli eleştiri ve önerilerini dile getirdi. Eş Başkanlar Arslan ve Sarıyıldız, ayrıca Fen İşleri, Park ve Bahçeler ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü sahalarını da ziyaret ederek burada çalışan personel ile bir araya geldi.