Seçer, Gülnar ve Mut’ta  öğrenci ve velilerle buluştu

Seçer, Gülnar ve Mut’ta  öğrenci ve velilerle buluştu

 

MERSİN İZ HABER

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, düzenlenen ‘Veli Buluşması Etkinliğine katılım sağlayarak Gülnar ve Mut Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nde eğitim gören öğrencilerin aileleriyle bir araya geldi.
Buluşmaya Başkan Seçer’in yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gülnar Belediye Başkan Adayı Bayram Ali Dede, Gülnar İlçe Başkanı Mesut Bakır, Büyükşehir bürokratları ve çok sayıda veli katıldı. Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün çalışmalarının anlatıldığı videonun gösterimiyle başlayan etkinlik, konuşmalarla devam etti.

“HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT, İLİMDİR’ SÖZÜYLE HAREKET EDİYORUZ”

Gülnar ve Mut’tan çok sayıda veli ile bir araya gelen Seçer, eğitime büyük değer verdiklerinin altını çizerek, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ sözüyle hareket ettiklerini söyledi. Çocuklara bilimin yolundan gitmenin yakışacağını dile getiren Seçer, “Okuyacaklar, pozitif bilim yapacaklar, mühendis, doktor, öğretmen, bilim insanı olacaklar. Dünyada diğer ülkelerle rekabet etmenin yolu budur. Hazır mirası tüketirsiniz. Çocuk eğitimsiz, cahilse servet de olsa bitirir. Cahil yöneticiler ise ülkeleri, toplumları felakete götürür. Onun için çocuklarımızı eğiteceğiz” dedi.

“MERSİN’DE İKAMET EDEN BÜTÜN ÖĞRENCİLERE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”


Belediye başkanı seçildiği 2019 yılında itibaren eğitime önemli oranda bütçe ayırdıklarını hatırlatan Başkan Seçer, “Gelecek 5 yıl daha da fazlasını ayıracağız. YKS ve LGS’ye hazırlanan Gülnar kurs merkezimizde 321, Mut’ta 122 öğrencimiz var. Toplam 443 öğrencimiz Mut ve Gülnar’da. Dershanelerde sadece matematik, fizik, kimya dersi verilmiyor. Çocuklarınızı çocuklarımız gibi, evlatlarımız gibi görüyoruz. Öğretmenlerimizin sayesinde, onların bir abla, bir anne, bir baba, bir abi gibi ilgilenmesiyle oluyor” dedi. Gülnar ve Mut’ta başarı oranının yüksek olduğunun altını çizen Seçer, “28 öğrenci fen lisesine girmiş bizim dershanelerden. Yine YKS’ye giren ve kazanan öğrenci sayısı 170” diye konuştu. YKS’ye giren öğrencilerin ücretlerini de Büyükşehir’in ödediğini hatırlatan Seçer, “Yine çocuklarımız üniversiteye girdiği zaman herhangi bir gelir testine tabi tutmadan 1 yıl eğitim yardımı vereceğiz. Mersin’deki 12 bin öğrencimiz bizden eğitim yardımları almış, bunları çoğaltacağız” ifadelerinde bulundu.

“ÇOCUKLARIMIZA HER ŞEY FEDA OLSUN”

Mersin’de yaşayan tüm gençler için hayatın her alanında faydalanabilecekleri projeler yaptıklarını aktaran Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak onların eğitimlerini çok önemsediklerini söyledi. Seçer, şöyle devam etti:
“Mersin merkezde öğrenci ücreti 1 TL. Bu Türkiye’nin hiçbir yerinde yok ama Mersin’de var. Çünkü Mersin’de öğrencilerin Vahap Amcası, başkanları var. 10 numara öğrenci kenti Mersin. Biz okuma salonlarına önem veriyoruz. Yeni nesil kütüphane. 11 okuma salonu var tüm Mersin bölgesinde. 1 ay sonra burada da hizmete giriyor. Okuma salonunuz hazır, hizmete sunacağız, çocuklarımız gelsin orada ders çalışsın. Daha dingin, sessiz ortam, kışın sıcak, yazın serin. Çocuklarımıza her şey feda olsun. Onların ailelerinin vergileri ile yapıyoruz bunu.”

“BİZİM KATKILARIMIZ GÜNÜ KURTARMAK İÇİN DEĞİL”

Toplumun tüm kesimleri için yapılan desteklerin en kalitelisini sunduklarının altını çizen Başkan Seçer, şöyle dedi:
“Ramazan Ayı geldi, gıda destekleri yapıyoruz. Gülnar’a da gelecek. Bizim katkılarımız günü kurtarmak için değil. Bulguru, pirinci, yağı ve kalitelisi ile en iyisini hazırlıyoruz. Yani insanların ihtiyacı var, devlet onlara katkı yapıyor. Hiçbir siyasetçi kendi kesesinden yapmıyor. Sizlerin parasıyla yapıyor.” 

“BU HİZMETLER SİZİN İÇİN VE SİZİN PARANIZLA YAPILIYOR”

Konuşmasında Dosthane/Refekatçi Evi Projesi hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, bu hizmetin ilçelerde yaşayan yurttaşlar için hizmete alındığını söyledi. Her insanın kendini çaresiz hissettiği dönemlerin olabileceğine işaret eden Seçer, Mersin büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’de yaşayan herkesin acısını, zor anlarını paylaşmaya özen gösterdiklerini kaydetti. Dosthane/Refakatçi Evi’ni de bu anlayış ile ortaya çıktığını aktaran Seçer, bu konuda şöyle dedi:
“İnsanın acısını dindirmek, acısıyla ortaklaşmak, onların derdinde arkadaşlık yapmak çok önemli. Hastanız için Mersin merkeze geldiğinizde sizleri tedavi sürecinizde misafir ediyoruz. Kalacak yeriniz, yemeğiniz hazır. Bu çok değerli, kutsal bir hizmet. Gittiğim özellikle kırsal yerlerde anlatacağım zaten ama lütfen bilen bilmeyene anlatsın. Bu hizmetler sizin için ve sizin paranızla yapılıyor.”

“BİZİM BELEDİYEMİZ, TÜRKİYE’NİN İLK 7 GÜÇLÜ BELEDİYESİNDEN BİRİ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin değerli ve önemli bir belediye olduğunu kaydeden Başkan Seçer, şunları söyledi:
“Bizim belediyemiz, Türkiye'nin ilk 7 güçlü belediyesinden biri. İsraf etmeyelim, çalınmasına müsaade etmeyelim, yetim hakkı yemeyelim, o para hepimize yeter. Biz bu felsefeyle bu belediyeyi 5 yıl yönettik. Hakikaten paranın bereketini de gördük. Ciddi borçlar ödedik, öyle böyle değil, ama eksik de kalmadık. Yol da yaptık, sosyal yardım da yaptık. Her konuda vatandaşımızın da yanında olduk.”

“SOSYAL YAŞAM MERKEZİ’NE İHTİYAÇ VAR, GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Mut ve Gülnar’da Sosyal Yaşam Merkezi’ne ihtiyaç olduğunu kaydeden Başkan Seçer, bu konuda şu bilgileri verdi:
 “Yeni dönemde hem Gülnar’da hem Mut’ta hizmetlerimiz devam edecek. Mut’ta da Gülnar’da da gençler, kadınlar ve yaş almışlar için Sosyal Yaşam Merkezi’ne ihtiyaç var. Gençler, çocuklar gitsin. Güzel bir kütüphanesi ile beraber içinde okuma salonu olsun, kadınların atölye çalışmaları yapacağı, iş öğreneceği kısımları olsun. Meslek edindirme kursları düzenleyelim; böyle bir ünitesi olsun. Emekliler için bir birim yapalım. Hatta oraya bir de Hanım Evi yapın. Gülnar’da da Mut’ta da bunu gerçekleştireceğiz.”

GÜLNAR’DA OKUYAN GENÇLERE OKUMA SALONU SÖZÜ

Gülnar’da açtıkları yurdun tam dolu olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, Gülnar’ı tercih edenlerin sayısının arttığını belirtti. Başkan Seçer, Gülnar’da okuyan öğrencilerin okuma salonu isteği olduğunu ve onu da yerine getireceklerini dile getirdi.

“OY VERENLER DE SAĞ OLSUN VERMEYEN DE”

Mersin’in huzur içinde yaşanılan bir şehir olduğunu söyleyen Seçer, sözlerini şöyle tamamladı:
“Burada hangi partili olursanız olun gözüm görmez. Ben sizi önce insan olarak severim, sayarım, sonra da vatandaşım olarak. Siyasi kimliğiniz kendinize ama ben Cumhuriyet Halk Partiliyim, ben Atatürkçü bir adamım. Ben sizlere hizmet etmek için geldim, hepinizin oyuna talibim. Ben size hizmet etmek zorundayım. Siz de hizmete destek verin, adalet budur, hak budur. Hangi partiden olursa olsun 5 yıllık süreçte ilçe belediye başkanları benimle iletişimini münasebetini iyi kurduğu sürece herkesle bir abi, kardeş, arkadaş gibi olurum. Sakın oy varsa hizmet var zannetmeyin. Geçen Cumhurbaşkanımız böyle bir kelam etti ama ben katılmıyorum, kusura bakmasın. Oy verenler de sağ olsun vermeyen de sağ olsun.” 
Etkinlik, rehberlik sunumu ve ardından da toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.