Çankaya okulu yeniden hayat bulacak

Çankaya okulu yeniden hayat bulacak

MERSİN İZ HABER

Akdeniz Belediye Meclisi, Tarihi Çankaya İlkokulu’nun restorasyon işlerinin kültür varlıkları katkı payı bütçesi ile yapılması, katkı payından destek sağlanmayan kısmının ise belediye bütçesinden karşılanması için protokol imzalamak üzere Başkan Mustafa Gültak’a yetkiyi oybirliğiyle verdi.
Mersinlilere, öncelikle okulun bahçesinde yükselen kaçak binanın yıkılacağı sözünü veren Başkan Gültak, “Çankaya İlkokulumuz 17 yıl boyunca o halde kaldı, gelen giden her yönetici sadece bakmakla yetindi. Fakat biz uğraşmasaydık nice 5 yıllar daha geçerdi. Ama bu da hem meclis hem belediye başkanı olarak bizim farkımız olsun. Tarihe hep birlikte güzel bir imza attık” dedi.

“ÇANKAYA İLKOKULU YENİLENECEK”

Meclis toplantısında, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait  taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli tarihi Çankaya İlkokulu’nun restorasyon işlerinin, Mersin Valiliği bünyesinde kültür varlıkları katkı payı bütçesi ile yaptırılması, restorasyon işlerinin katkı payından destek sağlanmayan kısmının ise belediye bütçesinden karşılanması konusunda protokol imzalamak üzere Başkan Gültak’a yetki verilmesi hakkındaki konu görüşüldü. Komisyonlardan oybirliği ile gelen teklif, Meclis üyelerinin de oybirliği ile kabul edildi. Bunun üzerine söz alarak Meclis’e teşekkür eden Başkan Gültak, Anıtlar Kurulu’ndan izin geldiğini söyledi, okulun yanına yapılan kaçak bina için de yıkım kararı aldıklarını belirtti.

“ÇANKAYA İLKOKULU, KIRMIZI ÇİZGİLERİMDEN BİRİSİ”

Başkan Gültak, kaçak yapının yıkımı için en kısa sürede ihaleye çıkılması noktasında belediye bürokratlarına talimat vererek, “Bu okul, benim için kırmızı çizgilerimden bir tanesi. Ben de o okulda 5 yıl boyunca okudum, eğitim aldım. Okulumu kimseye kaptırır mıyım? Zaten 17 yıldır bomboş duruyor, kimse ilgilenmiyordu. Ancak biz göreve gelince okul radara girdi. Yasaların izin verdiği noktada hızla ihaleye de çıkacağız ve Vali Bey ile Çankaya İlkokulumuzun restorasyonunu tamamlayacağız” diye konuştu.

“MERSİN’İN TARİHİNE GÜZEL BİR İMZA ATTIK”

Okulun bahçesinde yükselen kaçak binanın öncelikli olarak yıkılacağı sözünü yineleyen Başkan Gültak, “Buradan bir kez daha söz veriyorum; Herkes rahat olsun. Ben burada olduğum sürece o kaçak bina orada kalamaz. Her halükârda yıkacağız. Zira Çankaya İlkokulumuz yıllarca o halde kaldı, gelen giden her yönetici sadece bakmakla yetindi. Ama bu da hem meclis hem belediye başkanı olarak bizim farkımız olsun. Biz uğraşmasaydık nice 5 yıllar daha geçerdi. Yine herkes bakardı, 17 yıldır bakmışlar ya! Ama önemli değil. Tarihe hep birlikte güzel bir imza attık diye düşünüyorum. Verdiğiniz destekten dolayı tüm Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.