Türkiye’nin en kapsamlı itfaiye eğitim merkezi açıldı

Türkiye’nin en kapsamlı itfaiye eğitim merkezi açıldı

MERSİN İZ HABER

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, itfaiye teşkilatını güçlendirmek amacıyla bir ilke imza atarak hayata geçirdiği ‘Ata Eğitim Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, Başkanı Vahap Seçer, İtfaiye Daire Başkanı Fuat Tuğluoğlu, partililer, bürokratlar, daire başkanları, siyasi partilerin temsilcileri, STK’lar ile muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
İtfaiye personelinin eğitiminin yapılacağı ‘Ata Eğitim Merkezi’; Türkiye’nin en modern, teknik, donanımlı, iyi eğitim veren, acil durumlara karşı daha eğitimli hale getirileceği bir merkez olma özelliği taşıyor. Merkezde; itfaiye personeline afetlere daha hazırlıklı olmaları için geniş kapsamlı eğitimler veriliyor. Merkezde eğitim talep eden bütün kurumlara da hizmet verilmesi hedefleniyor.

“İTFAİYE DEMEK; CAN GÜVENLİĞİMİZ DEMEK”

Merkezin açılışında konuşan Başkan Seçer; “Biz layıkıyla belediye başkanlığı yapıyoruz. Bizim aşkımız Türkiye aşkı, milletin aşkı, insanlık aşkı. Biz hizmet etmek için buradayız” dedi. Tarsus’tan Çamlıyayla’ya, Mut’tan Anamur’a kadar 13 ilçede insanları ayırmadan ve insanlar arasında fark görmeden hizmet yaptıklarını kaydeden Seçer, “Herkesi severek ve sayarak 4 buçuk yıldır hizmetlerimizi yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu. Göreve geldiği günden bugüne kadar en hassas gördüğü hizmet birimlerinden bir tanesinin İtfaiye Birimi olduğunu vurgulayan Seçer, “İtfaiye demek; can güvenliğimiz demek. İnsanın canından önemlisi var mı? İtfaiye; yaşadığımız olumsuzluklar karşısında tutunacağımız bir dal. Bir kaza, bela, yangın, herhangi bir olumsuzlukta aklımıza itfaiye geliyor” dedi.

“BİLİMİN, MANTIĞIN VE AKLIN IŞIĞINDA İTFAİYE DAİREMİZE GEREKEN YATIRIMLARI YAPTIK”

İtfaiye biriminde araç-gereç, teçhizat ve iyi bir insan kaynağı için hiçbir şeyden kaçınmadığını belirten Seçer, “İtfaiye ile ilgili yapılan toplantılarda vizyonumuz, bakış açım ve kararlarım en güçlü itfaiye teşkilatını oluşturmak oldu. En modern araçlar, gereçler, teknolojik, çağa uygun, en iyi insan kaynağı, iyi yetişmiş elemanlar, itfaiyeciler; hep bunun çabası içerisinde olduk. Her konuda olduğu gibi bu konuda da bilimin, mantığın ve aklın ışığında İtfaiye Dairemize gereken yatırımları yaptık. Şu anda içinde bulunduğumuz birim de bunlardan bir tanesi" diye konuştu.

“CUMHURİYET’İN 100. YILINDA BU İSİM BU EĞİTİM MERKEZİNE SON DERECE YAKIŞTI”

Ata Eğitim Merkezi’nin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini taşıdığını vurgulayan Seçer, “İçinde bulunduğumuz tesis; izinde olduğumuz, izinde olmaktan da gurur ve mutluluk duyduğumuz Ata’mızın; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini taşıyor. Cumhuriyet’in 100.yılında bu isim bu eğitim merkezine son derece yakıştı: Ata Eğitim Merkezi. Bu alan 8 bin 400 metrekare. Yaklaşık olarak da 900 metrekarelik kapalı alana sahibiz. Ata Eğitim Merkezi Türkiye’nin en iyi ve en donanımlı 10 itfaiye eğitim merkezinden biridir. Merkezde farklı kamu kurum ve kuruluşlar ile özel sektör çalışanlarına da eğitim ve tatbikat imkanı sağlayacak. İtfaiyeye dair ne ararsanız burada var. Hangi konuda eğitime ihtiyacınız varsa o eğitim alanının istasyonu burada mevcut. Her hafta 150 personele hizmet içi eğitim veriyoruz" ifadelerinde bulundu.

“ALINAN PERSONELİN BİR TANESİNDE DAHİ ŞAİBE BULAMAZSINIZ”

Seçer, personel alımı için yapılan sınavların son derece şeffaf gerçekleştiğini belirterek, bu konuda şu bilgileri verdi:
“İtfaiye teşkilatımıza 100 personel aldık. Bir tanesinin dahi üzerinde bir şaibe bulamazsınız. Tamamı KPSS sonuçlarına göre en yüksekten aşağı doğru yazıldı. Belli bir oranda sınav için müracaatlar çağrıldı. Burada yazılı ve fiziksel sınava tabi tutuldular. Türkiye’nin her yerinden burada gençlerimiz var. Hakkıyla, emeğiyle, alın teriyle sınava hazırlandılar, geçtiler ve bugün Mersin İtfaiyesi’nde, Mersin halkına hizmet etme hakkına sahip oldular. 50 kişi daha alacağız. Sınav açtık, müracaatlar olmuş. 1300 başvuru var. Yine KPSS sonuçlarına göre puanlar yazılacak. En yüksek puana sahip 250 müracaat sahibi 26 Kasım’da yazılı sınava ve 27 Kasım’da da fiziksel sınava tabi tutulacak. 15 Aralık’ta da sonuçları açıklayacağız. 50 evladımızı, gencimizi itfaiye teşkilatımıza memur olarak 
Kazandıracağız.”

“TÜRKİYE’NİN NERESİNDE MERSİN İTFAİYESİ’NE İHTİYAÇ VARSA İTFAİYEMİZ ORADAYDI”

Görevde oldukları 4.5 yıllık süre içerisinde çok farklı afet ve felaketlerle karşılaştıklarını da hatırlatan Seçer, sadece Mersin’e değil, Türkiye’de afet olan her bölgeye yardıma koştuklarını sözlerine ekleyerek, şöyle dedi:
“Türkiye’nin neresinde Mersin İtfaiyesi’ne ihtiyaç varsa itfaiyemiz oradaydı. 
Arkadaşlarımız günlerce uyumadan, afete maruz kalan vatandaşlarımızın acısını yüreğinde hissederek, onların sevgisinden enerji alarak oradaki afetlere müdahale ettiler. Hepsine yürekten sevgilerimi ve teşekkürlerimi gönderiyorum. Hepsinin emeklerine, yüreklerine sağlık. Hayatlarını, sağlıklarını hiçe saydılar, tehlikeye attılar. Afet olan bölgede bir an önce düzeni sağlamaya, vatandaşlarımızın afetten en asgari zararla ayrılmalarını sağlamaya çalıştılar.”