KKTC’nin kuruluşunun 40. yıl dönümü kutlandı

KKTC’nin kuruluşunun 40. yıl dönümü kutlandı

MERSİN İZ HABER

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 40. yıl dönümü, Mersin’de de törenle kutlandı. KKTC kuruluşunun 40. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Cumhuriyet Meydanında, KKTC Mersin Başkonsolosluğu tarafından tören düzenlendi.
Törene il protokolü ile gaziler katılırken, Kıbrıs Türk Kültür Derneği, KKTC Mersin Başkonsolosluğu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Mersin şubelerinin temsilcileri tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, İl Jandarma Komutanlığı komando birliği zeybek gösterisi gerçekleştirirken, Mersin Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekipleri de gösteriler sundu.

’ENOSİS’ HAYALLERİNİN DEVAM ETTİĞİNİ GÖRÜYORUZ"

Törende konuşan KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, "Kendi vatanımızda, şanlı bayraklarımızın altında başı dik ve onurlu bir biçimde özgürce yaşayabiliyorsak bunu aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize, ulusal kahramanlarımıza, Doktor Fazıl Küçük’ten Rauf Raif Denktaş’a uzanan şanlı ecdadımıza ve her zaman yanımızda olan ana vatanımız Türkiye’ye borçluyuz. Kıbrıs’ta İngiliz sömürge yönetiminin başladığı 1878 yılından bu yana Rum zihniyetinin değişmediğini, hala daha Kıbrıs’ı ’Helen adası’ yapma girişimleriyle ’Enosis’ hayallerinin devam ettiğini görüyoruz. Bu hayaller karşısında vatan bildiğimiz bu topraklarda misafir olmadığımızı, bu toprakların ve bu adanın gerçek sahipleri olduğumuzu Rumlara ve de tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bağımsızlık yolunda ana vatanımızla birlikte çetin mücadeleler verilmiş, çok ağır bedeller ödenmiştir. Verilen bu mücadeleler neticesinde devlet olma yolunda her zaman büyük bir inanç ve kararlılıkla yürüyen halkımız, ilk adımı 1964 yılında genel komite ile atmış ve çeşitli aşamalar nihayetinde de 18 Kasım 1983’te özgür iradesi ve istenciyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Kurucu Cumhurbaşkanımı Rauf Raif Denktaş’ın, ’Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatınız, Türkiye’ye dört elle sarılınız’ vasiyetine bağlı kalarak bugün cumhuriyetimizin 40. yıl dönümünü kutluyoruz ve ilelebet de kutlamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"KIBRIS TÜRK HALKININ KAYBEDECEĞİ BİR 50 YIL DAHA YOKTUR"

Kıbrıs sorununa çözüm bulabilmek için yürütülen müzakere süreçlerinde, gösterilen iyi niyet ve sarf edilen çabalar karşısında Rum tarafının uzlaşmaz tutum sergileyerek silahlanma faaliyetlerini daha da yoğunlaştırmasıyla birlikte Doğu Akdeniz’de gerginliğin tırmandığını belirten Başkonsolos Mendeli, şöyle dedi:
"Uluslararası camiaya soruyoruz; 1960’da kurulan ortaklık devletini bozan, 2004’de Annan Planını Türkler kabul ederken reddeden, Crans-Montana’da Türkler anlaşmaya ’evet’ deme noktasındayken masayı deviren kimlerdi? 1960 modeli olmadı. Annan modeli olmadı, Crans-Montana modeli olmadı. Tüm bu başarısızlıklar karşısında Rumlar hala daha ’federal temelli bir çözümü bir daha deneyelim’ diyerek zamana oynamayı sürdürüyor. Ancak Kıbrıs Türk halkının kaybedeceği bir 50 yıl daha yoktur.”