Mersin Ata’sını andı

Mersin Ata’sını andı

MERSİN İZ HABER

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümü nedeniyle anma programı düzenlendi. 09.05 geçe hayat 1 dakika dururken, düzenlenen anma programında duygulu anlar yaşandı.
Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen anma törenine, Valisi Ali Hamza Pehlivan, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, kent protokolü, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saat 09.05’te siren sesleri eşliğinde Ata’ya saygı duruşunda bulunuldu.
10 Kasım ile Vali Pehlivan bir mesaj yayınladı. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına ulaşmış olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Vali Pehlivan, Kurtuluş Savaşının Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 85.yılında milletçe saygı ve rahmetle yad ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Trablusgarp’tan Balkanlara, Kafkaslardan Çanakkale’ye kadar yıllarca süren zorlu savaşlar nedeniyle ordumuz ve milletimiz, 1. Dünya Savaşı’nın sonunda yorulmuş, bitap düşmüştü. Vatanımızın dört bir yanındaki işgal girişimleriyle direnci kırılmaya çalışılan milletimize olan inancını asla kaybetmeyen Atatürk, Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşi ile milletimizin küllerinden yeniden doğmasına, tarihinden, ecdadından, milli ve manevi değerlerinden aldığı güçle yeniden ayağa kalkmasına önderlik etmiştir. ’Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’ anlayışına sahip olan Atatürk’ün, tarihi boyunca daima özgür yaşamış, kurduğu devletler eliyle dünyaya yön vermiş bir milletin boyunduruk altında bir yaşamı benimsemeyeceğine, kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerine rıza göstermeyeceğine, şehit kanı ile sulanmış vatan toprağını asla çiğnetmeyeceğine olan inancı tamdı. Bu güven ve inancı boşa çıkarmayan necip milletimiz, gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine yüreği vatan sevgisi ile atan her bir ferdi ile Gazi Mustafa Kemal komutasında kenetlenmiş, varıyla yoğuyla eşsiz fedakarlıklar ve büyük kahramanlıklar göstererek Kurtuluş Savaşını mutlak bir zaferle neticelendirmiştir."

SEÇER: “ATATÜRK; MAZLUM MİLLETLERE FEYZ OLAN VE IŞIK TUTAN BİR LİDER”

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Başkan Vahap Seçer, başta Türk Milleti olmak üzere dünya için büyük bir anlam ifade eden Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle andığını söyledi. Atatürk’ün emperyalizme karşı Anadolu topraklarında verdiği bağımsızlık mücadelesi ile mazlum milletlere feyz olan ve ışık tutan bir lider olduğunu belirten Seçer, “Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Türkiye’nin demokrasi yolunda kilometre taşlarının döşendiği, Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi’ni kuran, doğal olarak da benim için çok şey ifade eden bir lider” diyerek Atatürk’ün yolunda yürümekten, ilkeleriyle hareket etmekten övünç ve kıvanç duyduğunu söyledi. Seçer, “Mustafa Kemal; 600 yıllık bir imparatorluğun üzerine bugünkü laik, demokratik, sosyal hukuk devletini inşa etti. Bundan bir asır önceki hem bu bölgenin koşulları hem dünya koşullarını düşündüğünüz zaman ne kadar önemli bir çabanın içerisinde olduğunu, ne kadar önemli bir Cumhuriyet’in altına imza attığını çok daha iyi anlayabiliriz. Cumhuriyeti kurdu, sadece onunla yetinmedi, yaşadığı süre boyunca Cumhuriyet’in içini doldurdu” ifadelerini kullandı.

“ATATÜRK İLKLERİN İNSANI”

Atatürk daha uzun yaşasaydı, Türkiye’nin çok daha fazla kazanımlar elde edeceğine dikkat çeken Seçer, Atatürk’ün Türkiye’nin hukuk sisteminden ticaret sistemine, medeni kanundan demokrasi yolundaki adımlara kadar birçok konuda ilklerin insanı olduğunu ve devrimler yaptığını vurgulayarak şöyle dedi:
“Türkiye’yi çağdaş dünya ile buluşturmak için çok önemli çabalar sarf etti. O günden bugüne Türkiye’de çok önemli siyasal, toplumsal hadiseler gerçekleşti. Bunlar bugünkü içinde bulunduğumuz koşulların belirleyicisiydi. Siyasal ve ekonomik krizler, dünya savaşları, bölgesel çatışmalar, bu yüzyıl içerisinde Türkiye’nin bugünkü konumunu ve durumunu belirleyen faktörler oldu. Bu süreç içerisinde Türkiye’yi yönetenlerin tutumları da asıl sonuca tesir eden en önemli faktördü.”

“MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI; ATATÜRKÇÜ BİR BELEDİYE BAŞKANIDIR”

Türkiye’nin; Cumhuriyet’in ilk kurulduğu yıllarda dünyanın zor koşullarından ve yaşanan olaylardan sağ salim çıkmasına neden olan önemli kararlar ve olaylarla dolu olduğuna işaret eden Seçer, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bunun altına imza atanlar da Mustafa Kemal ile başta ulusal kurtuluş mücadelesinde yer alanlar, daha sonra Cumhuriyeti kuranlar, Cumhuriyet’in tahkim edilmesine katkı sunan kadrolardı. 1950’li yıllardan sonra çok partili dönemle beraber Türkiye’de yeni bir sayfa açıldı ve demokrasinin güçlenmesi, Türkiye’nin bu yolda tahkim edilmiş, kurum ve kurallarıyla, oturmuş hukuk devleti anlayışıyla yönetilen bir norma erişmesi için de birçok olaylara tanıklık ettik ve bundan sonra da etmeye devam edeceğiz. Atatürk’ün bize bıraktığı mirası biz de çocuklarımıza çok daha zenginleştirilmiş olarak bırakma çabası içerisindeyiz. Atatürkçü ve Atatürk’ün ilkeleriyle yürüyen bir belediye başkanıyım. Mersin’e bugüne kadar bu anlayışla hizmet ediyor, bundan sonra da bu anlayışla hizmet etmeye devam edeceğiz.”

ANMA PROGRAMI KÜLTÜR MERKEZİ’NDE DEVAM ETTİ

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından Kültür Merkezi’nde devam eden anma programı saygı duruşu ve Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri eşliğinde okunan istiklal marşı ile başladı. Ardından Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri Atatürk Oratoryosu’nu seslendirdi. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Türk Halk ve Türk Sanat Müziği Topluluğu sanatçıları tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılarından oluşan bir dinleti sundular. Sanatçılara Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu eşlik etti. Program; Mersin Devlet Opera ve Balesi Korosu, Çocuk Korosu ve solistlerinin ‘Atatürk Aramızda’ isimli dinletisinin ardından sona erdi.