Mersin Metrosu’na finansman desteği, meclisinden geçti

Mersin Metrosu’na finansman desteği, meclisinden geçti

MERSİN İZ HABER

Mersin Metrosu için dış borç miktarına istinaden 1 milyar 7 milyon 357 bin 510 TL kredi temin edilmesi için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yetkilendirilmesi ile ilgili plan ve bütçe komisyonuna havale edilen konu, oy çokluğuyla kabul edildi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi 2023 Yılı Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı 1. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bedri Dursun başkanlığında gerçekleştirildi. Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilen toplantıda birimlerden gelen 35 ve komisyonlara havale edilen 6 madde görüşüldü. Toplantının gündem maddelerinden, ‘Mezitli 3 Ocak Hafif Raylı Sistem Metro Hattının İnşaat ve Elektromekanik Sistemlerinin Temini, Montajı ve İşletmeye Alınması İşi’ projesi için ihtiyaç duyulan finansmanın ilgili mevzuat hükümlerince ‘Banka kredisi veya Tahvil İhracı’ yöntemi temini ile Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı yatırım programında yer alan dış borç miktarına istinaden 1 milyar 7 milyon 357 bin 510 TL kredi temin edilmesi için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yetkilendirilmesi ile ilgili plan ve bütçe komisyonuna havale edilen konu oy çokluğuyla kabul edildi.

“MESKİ ALTYAPI ÇALIŞMALARINA HIZLA DEVAM EDİYOR”

MESKİ’nin altyapıya yönelik yoğun çalışmaları olduğunu ve Mersin’in nüfusunun sürekli arttığını belirten Başkan Vekili Bedri Dursun, nüfus artışının altyapı ihtiyacı doğurduğuna dikkat çekerek, “Hatta maddi ihtiyaçlar doğacak. Diğer partili arkadaşlardan da destek istiyoruz. Buranın bir altyapı ihtiyacı var, yukardan gelecek desteğe de ihtiyacımız var. Hep birlikte oluşturulacak lobi ile bu problemler çözülür” dedi. Toplantının gündem dışı konuşmalar bölümünde de söz alan Dursun, şunları söyledi:
“29 Ekim’de Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutladık ve Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına girdik. Yurt genelinde ve Mersin’de halkın da katılımıyla büyük kutlamalar oldu. Mersin Büyükşehir Belediyesinin de önemli etkinlikleri oldu. Bu anlamda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere ilgili bürokrat arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında daha güçlü ve mutlu, milli gelirde gelişmiş ülkeleri yakalamış hatta geçmiş olmayı, gençlerin ve kadınların yaşamaktan keyif aldıkları bir ülke olmasını ümit ediyorum.”

Toplantıda ayrıca, Mersin Büyükşehir Belediyesi 2024 Yılı Performans Programı, 2024 Mali Yılı Vergi, Harç ve Ücret Tarifesi, 2024 (2025-2026) Mali Yılı Bütçesi ile ilçe belediyelerinin 2024 Yılı Performans Programı ve 2024 Mali Yılı Bütçesi konuları görüşülerek oy birliğiyle plan ve bütçe komisyonuna havale edildi.