CHP’li Kış, “Bakanlar, TBMM’nin iradesini yok sayıyor”   

CHP’li Kış, “Bakanlar, TBMM’nin iradesini yok sayıyor”   

MERSİN İZ HABER

CHP Mersin Milletvekili Kış, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Şimşek’e kamuda tasarruf genelgesi hakkında yönettiği yazılı soru önergesine verilen cevapların adeta dalga geçer gibi, sorularla yakından uzaktan ilgisi olmayan genel geçer cevaplar olduğunu belirterek tepki gösterdi. CHP’li Kış, Bakan Şimşek’in verdiği bu cevaplarla, TBMM’nin varlığını itibarsızlaştırdığını ve yok saydığını vurguladı. 
Vekil Gülcan Kış, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kamu adına, millet adına denetim yaptığını ancak soru önergesinin muhatapları tarafından ilgisiz, soruyu karşılamayan alakasız cevaplar verildiğini ifade etti. Bunun ek açıklamasının, denetimden kaçmak olduğunu vurgulayan CHP’li Kış, Meclis’in iradesinin yok sayıldığının altını çizdi.

“SORULARIN KARŞILIĞI YOK”


CHP’li Kış, Hazine ve Maliye Bakanı’na yönelttiği yazılı soru önergesinin cevaplarının, hiçbir sorunun karşılığı niteliğinde olmadığına değinerek, “Bizler muhalefet milletvekilleri olarak, Anayasa’mızdan ve İç Tüzüğümüzden aldığımız denetim yolu olan yazılı soru önergeleriyle, kamu adına, millet adına bir görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Anlaşılan o ki ilgili Bakanlar, Meclis’in iradesini ve varlığını hiçe sayarak bu denetim yolundan kaçmaktadırlar. Yasama üyelerini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni itibarsızlaştırmaktadırlar. Bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nı göreve çağırıyorum” diye konuştu. “Yazılı soru önergesi ile bilgi edinme ve denetleme yetkisi kullanılır” diyen Kış, “Çoğu soru önergesine tanınan süre içerisinde cevap verilmezken, önergelere gelen cevapların, soruların tam karşılığı olmadığı gibi, yeterli ve doğru nitelikte de değildir. Önergelere verilen cevaptan TBMM üyelerinin önemsenmediğini, hiçe sayıldığı, milletvekillerinin bilgi taleplerinin dikkate alınmadığı ortaya çıkmıştır. Verilen cevaplar TBMM’nin saygınlığına uygun olmalıdır” ifadelerinde bulundu.

TEK BİR SORU BİLE YANITLANMADI

Mersin Milletvekili Kış, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’e “Kamu kurum ve kuruluşlarında tasarruf tedbirleri” hakkında yazılı soru önergesi vererek, yapılan harcamalar ve tedbirler hakkında detaylı olarak açıklama istediğini ifade etti. Kış, Bakan tarafından verilen cevabın, genel geçer, birbirinden kopuk, önemsenmeden, somut hiçbir bilgiye rastlanmayan, tek bir sorunun bile yanıtlanmadığı bir cevap metni olduğunu vurguladı. Kamuoyuna kısa süre önce yansıyan tasarruf genelgesine, hiçbir kurum ve kuruluş tarafından uyulmazken fazladan harcama yapıldığına dair iddiaları Bakan’a yönelttiğini belirten Kış, şöyle dedi:
“Sayın Şimşek’in vermiş olduğu cevaptan şu sonuç çıkıyor. Anlaşılan hiçbir kurum bu genelgeye uymadığı gibi lüks harcamalarına devam ediyor ve daha fazla harcama talebi geldiği sonucu çıkıyor. Genelge sadece yazıda kaldı. Sayın Bakan tasarruf kurallarını hayata geçiremedi. Zamlarla ve vergilerle vatandaş açlığa ve yoksulluğa mahkum edildi, hükümet ve Saray tasarrufa yönelik tek adım atmadı.”