Mersin’de sağlık skandalına soruşturma açıldı

Mersin’de sağlık skandalına soruşturma açıldı
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2016’da hizmete açılan Mersin Şehir Hastanesi’nde ameliyat sırasında verilen narkoz işlemlerinde usulsüzlük ve sahtecilik yapıldığı iddiası ile ilgili soruşturma açıldı. Hastane bünyesinde tutulan kayıtlarda bir mesai gününde bazı doktorların 49, 36, 30, 28, 22 ve 20 hastaya narkoz verdiği iddia edilmişti.

MERSİN İZ HABER 

7 yıl önce hizmete açılan Mersin Şehir Hastanesi’nde anestezi uzmanları tarafından ameliyat sırasında verilen narkoz işlemlerinde usulsüzlük ve sahtecilik yapılarak, döner sermaye üzerinden haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla ilgili soruşturma açıldı. İl Sağlık Müdürlüğü’ne başlatılan inceleme ve soruşturma ile ilgili muhakkik atandığı öğrenildi.

SAHTECİLİK İDDİASI

Anestezi doktoru ayrımcılığının hat safhada olduğu belirtilen Mersin Şehir Hastanesi’nde, döner sermayeden fazla pay alabilmek için de sahtecilik yapıldığı öne sürülüyor. Ameliyat sırasında narkoz veren doktorun kendi ismini yazmayıp, başka bir doktorun ismini yazarak, narkoz işlemini diğer doktor yapmış gibi göstererek döner sermayeden fazla pay almasının yolu açılıyor. Ameliyatı yapan görevli doktor ‘Ameliyat notu’ yazarken, narkoz veren anestezi uzmanının evrakta yazıldığından başkası olduğunu görmesine rağmen, bir işlem yapmayarak sessiz kalıyor. Cerrahların yapılan sahteciliği şikayet etmemesinin asıl nedenini de 6 yıldır başhekimlik koltuğunda bir anestezi uzmanının görev yapmasına bağlanıyor. Yapılan sahtecilik sonucunda hastanede yaşanabilecek herhangi bir adli olay veya ihmal iddiasında ise ameliyata giren gerçek kişi değil, evraklara ismi yazılıp yerine başkası tarafından imza atılan doktorun sorumluluğu bulunuyor. Yaşanabilecek adli olaylarda bu durumun hukuksal açıdan büyük sıkıntı yaratacağı ifade ediliyor.

RAKAMLAR DUDAK UÇAKLATTI

Mersin Şehir Hastanesi’nin kayıtlarına göre 19.01.2023’te 8 saatlik mesai dilimi içinde Dr.A.Y, 49 hastaya narkoz verdi. Narkoz verilen 49 işlemin 21’i Genel Cerrahi, 12’si Kadın Doğum, 16’sı ise diğer ameliyathanelerde gerçekleşti. 07.04.2022’de Dr.S.Y, bir mesai gününde 36 hastaya narkoz verdi. Bu işlemin 24’ü Genel Cerrahi, 12’si ise Çocuk Cerrahi bölümünde yapıldı. 18.01.2023’te Dr. E.H.H’de yine bir mesai gününde 30 hastaya narkoz, 17.01.2023’te Dr.H.Ö, tarafından da 20 hastaya narkoz verildiği kayıtlarda yer aldı. Bu işlemler, büyük ve riskli ameliyatların yapıldığı kadın doğum, çocuk ve kalp cerrahisinin de aralarında yer aldığı tüm ameliyathanelerde gerçekleşti. 07.12.2022’de Dr. H.S tarafından bir mesai gününde 22 hastaya narkoz verildi. Bu işleminin 14’ü çocuk cerrahisi, 8’i ise üroloji ameliyatı sırasında gerçekleşti. Narkoz vermedikleri halde diğer doktorların narkoz vermiş gibi gösterilmesiyle usulsüzlük ve sahtecilik yapılarak idareye yakın olduğu öne sürülen anestezi uzmanlarının, hak etmedikleri yüksek meblağlara ulaşan fazla döner sermaye payı almalarının sağlandığı belirtiliyor. 
Mersin Şehir Hastanesi’ndeki sahtecilik ve usulsüzlük iddialarının boyutunun büyük olduğu belirtiliyor. Geriye dönük inceleme ve soruşturmaların sahtecilik ve usulsüzlük boyutunun görünenden büyük olduğunu ortaya çıkaracağı ileri sürülüyor. Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’nün valilik oluruyla başlattığı soruşturma ve incelemenin devam ettiği öğrenildi.

YENİ BİR AÇIKLAMA YAPTI

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Erdem, konuya ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Erdem’in açıklaması şöyle:
“Bir anestezi uzmanı aynı anda farklı binada bir değil iki hastaya bile anestezi veremez. Aynı ameliyathane ünitesinde bir anestezi uzmanı birden fazla ameliyat odasından sorumlu ise (Ülkemizde birçok ameliyathaneler bu şekilde çalışmaktadır), aynı gün mesai saatleri içinde, hastaların ameliyat sürelinin kısa veya uzun olmasına bağlı olarak birden fazla, hatta çok sayıda hastaya anestezi verebilir. Bir anestezi uzmanı 4 ameliyat odasına baktığı gün her odada da 4-5 hasta ameliyat olduğu düşünüldüğünde 15-20 hastaya anestezi verebilir. 
Özellikle üniversite veya eğitim ve araştırma hastanelerinde eğitim almakta olan anestezi asistanları ile bu sayı çok daha fazla olabilir. Bunun nedeni de yapılan tüm muayene ve girişimsel işlemler için hastanelere SGK ödemesi için uzman bilgisinin girişi gerektiği için bu ödemeler asistanların bilgisi ile yapılamaz. Öğretim üyesinin veya uzmanın sorumluluğu, bilgisi ve denetimi ile asistanların uyguladığı anestezi işlemleri de öğretim üyesine veya uzmana giriş yapıldığında bu sayı çok daha fazla olabilir.”

Prof.Dr.Ali Fuat Erdem, konu ile ilgili başka bir örneği de şöyle verdi:
"4-5 odada işlem yapılan bir endoskopi ünitesinde, her odada 8-10 hastanın alındığı düşünüldüğünde, bir öğretim üyesi veya uzman asistanla birlikte o gün 30-50 hastaya anestezi uygulaması yapabileceği ve işlemler ilgili öğretim üyesine veya uzmana yazılacağından ilgili öğretim üyesi veya uzman 30-50 hastaya anestezi uygulaması yapmış olacaktır. Aynı şekilde nasıl bir öğretim üyesi adına 3 poliklinik açılabiliyor, bu poliklinikte asistanlar görev yapıyor ve 250-300 hastanın poliklinik işlemi öğretim üyesine yazılabiliyorsa (normalde tek bir uzman 250-300 hastaya mesai saatleri içinde muayene etmiş gibi görülmektedir) asistanların uyguladığı anestezi uygulamaları da öğretim üyesine veya uzmana yazılabilmektedir."