Gültak: "Kentsel Dönüşüm devam edecek"

Gültak:

MERSİN İZ HABER

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, kentsel dönüşüm projelerini farklı mahallelerde devam ettireceklerini söyledi. Gültak, beraberinde Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz ve AK Parti İlçe Başkanlığı yöneticileri ile birlikte Bahçe ve Kültür mahalleleri sakinlerini ziyaret etti. Gültak, temasları çerçevesinde Bahçe Mahallesi Muhtarı Mehmet Dane ile Kültür Mahallesi Muhtarı Ali Karadeniz, vatandaşlar ve Çamlıbel Balıkçı Barınağında balık-ekmek satan esnafla bir araya geldi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM, FARKLI MAHALLELERİMİZDE DEVAM EDECEK"

Kentsel dönüşümün önemine bir kez daha vurgu yapan Gültak, “2024 yılı seçimlerinde yeniden göreve gelmemiz halinde Bahçe, Barış, Turgut Reis ve Çay mahallesi dışında, Çilek Mahallesi ile birlikte 4-5 mahalleyi daha kentsel dönüşüm projesine ekleyeceğiz. Beş sene içinde ki, çok hızlı gidiyor, 5 sene içinde bir ilçe belediyesi TOKİ ile birlikte bin konutu bitiremez ama bitiyor. İnşallah sonraki dönem bu bölgemizde daha hızlı ilerleyeceğiz. 'Burası deprem bölgesi değil' demeyin. AFAD, 10 gün önce bir apartmanı tamamen boşalttı, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü de mühürledi. Çünkü bu binaların ömrü bitti, bu bölgenin tek kurtuluşu da kentsel dönüşüm. Tabi gerçekten riskli bir iş ama halkımızın desteği sayesinde bu işe girdik ve başardık” dedi.

“MAHALLELERİMİZİN ASFALT SORUNU ÇÖZÜLECEK"

Gültak, göreve geldikleri ilk günden beri halkla iç içe olduklarını vurguladı, ziyaret etmedik mahalle bırakmadıklarını, vatandaş ve esnafı yerinde dinlediklerini söyledi. Akdeniz’in bazı mahallelerinde asfalt sıkıntısının sürdüğünü belirten Gültak; “Bu sorunu da çok yakında çözüyoruz. Meclisten borçlanma yetkisini aldık. Şu an bankalarla da görüşüyoruz. Krediyi çektiğimiz andan itibaren, üretime hazır olan asfalt tesisimiz sayesinde ihtiyaç duyan mahallelerimizin sokaklarına sıcak asfalt dökmeye başlayacağız. Akdeniz’e kazandırdığımız ve bugünkü değeri 100 milyon lirayı bulan tesisimiz hizmet vermeye başlayacak. Akdeniz, kurulduğundan bugüne dek ilk kez böylesi bir tesis kazanıyor” diye konuştu. Gültak, Akdeniz’e yeni spor tesisleri kazandırdıklarını, Bahçe ve Barış mahallelerinde bulunan türbeleri yenilediklerini de söyledi.

“MUHTARLARA ÖDENEN AYNİ DESTEK MİKTARINI ARTIRIYORUZ"


Mersin’de, muhtarlara ayni yardım başlatan ilk belediye olduklarını hatırlatan Gültak, muhtarların elektrik, su, telefon ve internet faturalarının 500 TL’ye kadarlık kısmını ödediklerini, eylül ayında yapılacak meclis toplantısında alacakları kararla, bu miktarı daha da arttıracaklarını ifade etti. Gültak, “Cumhurbaşkanımız gibi bizler de muhtarlarımızı çok önemsiyoruz. Muhtarlarımız gerçekten halkın iradesi ile seçilip göreve gelen, çile çeken insanlar. Dolayısıyla biz de onlara destek olduk” ifadelerinde bulunhdu. .
 

“KADINLAR ÜRETİYOR, GENÇLER DERS ÇALIŞIP HEDEFLERİNE ULAŞIYOR"
 

Her türlü zorluğa rağmen Akdeniz’de değişim ve dönüşüm başlattıklarını anlatan Başkan Gültak, şunları söyledi:
“Bütün bu hizmet ve projeleri, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlarımız ve milletvekillerimizin destekleri ile yapabiliyoruz. Görevi devraldığımızda Akdeniz Belediyesi, en borçlu belediye idi, bitirmişler, kasasında para yok, ekside. Ama vekillerimizin sağladığı destekler sayesinde projelerimizi hayata geçiriyoruz, böylelikle Akdeniz hızla değişiyor ve gelişiyor. Kadınlar üretiyor ve hayata atılıyor, gençlerimiz derslerine çalışıp hedeflerine ulaşıyor”