Mersin’de besiciye açık faturalı yem satışı

Mersin’de besiciye açık faturalı yem satışı
Mersin’de bir besici, kendisini ziyaret eden CHP Milletvekili Cengiz Gökçel’e, hayvanları için ancak açık fatura ile yem alabildiğini söyledi. Böylece yem satıcısının, çiftçinin ödeme yapacağı günde fiyatı ne kadar olmuşsa o günün güncel rakamı üzerinden alımı faturalandırdığı ortaya çıktı.

MERSİN İZ HABER

Sürekli artan girdi fiyatları altında inim inim inleyen çiftçi ve üreticinin Mersin’de açık faturaya mecbur bırakıldığı ortaya çıktı. Bir besici kendilerini ziyaret ederek sorunlarını dinlediği CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel’e, açık yem faturasına mecbur bırakıldıklarından yakındı. Besici, “Yem aldım, fiyatları yazmıyor. Bayramdan sonra ne zaman parasını ödeyebilirsek o zaman ki fiyatı yazacaklar” dedi.

CHP’li Cengiz Gökçel, Mersin’de büyükbaş hayvan yetiştiricilerini ziyaret ederek sorunlarını yerinde dinledi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin geçtiğimiz hafta “Süt fiyatı yükseldiği için, yem fiyatı yükseliyor” açıklamasına tepki gösteren Gökçel, “Faiz sebep enflasyon sonuç diyorlardı, süt fiyatları yükselince yem fiyatı yükseliyor diyor. Bunların bu işi yapamayacağı belli” dedi.

“BAYRAM YAKLAYTI, SATIŞ YOK”

Kurban bayramı yaklaşmasına rağmen kurbanlıklarını satamadığını belirten Mersinli bir besici, CHP’li Vekile şöyle dert yandı:

“11 tane malım vardı 1 tane satamadım. Bunları satamazsam biraz daha yemle besleyip kasaba vereceğim. Bu işi de bırakacağız. Bu seneden sonra bitti. Hayvan yetiştiricileri bir hayvan yetiştiriciliğini bırakıyor. Markette insanlar 150 – 160 TL’ye peynir alamıyorlar. Siz bu işi bırakırsanız önümüzdeki günlerde vatandaşlarımız ne peynir alabilecek ne yağ alabilecek. Biz üretmezsek marketten nasıl alacaksınız? Hayvancılıktan geçinemiyoruz. Bu nedenle günlük yevmiye ile başka işler yapmak zorunda kalmaktayız. 1 yıldır bu hayvanları yetiştiriyorum. Yevmiye ile geçiniyorum. Yem borcum var, açık hesabım var yemcide o gün fiyat ne olursa onun üzerinden borç ödüyorum.”

 

 

  Mersin’de besiciye açık faturalı yem satışı