CHP’li vekilden şok iddia: Afgan ve Suriyelilere silah eğitimi veriliyor

CHP’li vekilden şok iddia: Afgan ve Suriyelilere silah eğitimi veriliyor
CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, TBMM Başkanlığına, sayıları hızla artan atış poligonlarıyla ilgili bir Meclis Araştırma Önergesi verdi. Antmen, kendilerine konuya ilişkin sürekli ihbarlar geldiğini belirterek, “Afgan ve Suriyelilere silah eğitimi veriliyor” dedi.

MERSİN İZ HABER

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Türkiye’nin bir çok ilinde yer alan atış poligonlarında Afgan ve Suriyelilere silah eğitimi verilmesiyle ilgili TBMM’ne araştırma önergesi verdi. Antmen, ülke genelinde atış poliganı sayısının giderek artmasına da dikkat çekti. 

“TARAFIMIZA ÇOK VAHİM İDDİALAR GELİYOR”

Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan CHP’li Antmen, “Poligonlarla ilgili tarafımıza çok vahim iddialar geliyor. Bazı sığınmacı ve göçmenlere burada silah eğitimi verildiği söyleniyor. Yine aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan birtakım gruplara da farklı amaçlarla atış ve silah eğitimleri verildiği bilgisi tarafımıza geliyor” diye konuştu.  Araştırma önergesinde birçok şehirde hem de merkezi konumda birçok atış poligonu açıldığını ve açılmaya devam ettiğine işaret eden Antmen, “Türkiye’de ardı ardına açılan bu silah poligonlarını kullanan kişilerin kayıtlarının ne derece doğru ve sağlıklı tutulduğu bilinmemektedir. Poligonların İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere; Valilikler ve ilgili kamu idarelerince ne sıklıkla ve ne şekillerde denetlendiği tartışma konusu olmaktadır” ifadelerinde bulundu.

SADAT’A DİKKAT ÇEKTİ

Antmen’in önergesinde yer alan bir diğer iddia ise tartışmalı kurum SADAT’la ilgili oldu. CHP’li Vekil “Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., yani SADAT’ın da bazı poligonları kullandığı ve eğitim verdiği iddiaları bazı bazın yayın organlarında yer aldığını da hatırlatarak şunları söyledi:
“Kamuoyunca tartışmalı olan bu yapının ne tür amaçlarla kimlere silah ve saldırı tüfeği eğitimi verdiğinin aydınlatılması ülke barışı ve huzuru için bir gerekliliktir” ifadelerini kullandı. Ayrıca silahlı cinayet ve yaralama olayları günden güne artıyor. Ülkede yaşanan iç huzursuzluk, adaletin hiçbir şekilde işlememesi ve denetimsiz sığınmacı akını toplumda güven kaybına yol açmakta ve kişilerin farklı tedbirler almasına neden olmaktadır. İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2018'de 10 bin 869'u 'silah bulundurma', 39 bin 516'sı 'silah taşıma' olmak üzere verilen toplam silah ruhsatı sayısı 50 bin 385’tir. 2021'de bu sayı 16 bin 495'i 'bulundurma', 41 bin 234'ü 'taşıma' olmak üzere toplam 57 bin 729’dir. Türkiye’de sayıları hızla artan atış poligonlarının sağlıklı bir şekilde denetlenmesi, bu poligonlarda farklı amaçlarla silah eğitimleri alanların olup olmadığının araştırılması ve silah envanterlerinin neler olduğunun ortaya çıkarılması bu nedenlerle uygun olacaktır.”