Başkan Seçer’e 310 milyonluk borçlanma yetkisi verildi

Başkan Seçer’e 310 milyonluk borçlanma yetkisi verildi
Mersin Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı 2.Birleşimi’nde, İller Bankası veya ticari bankalardan faiz hariç 310 milyon TL kredi kullanma konusunda Başkan Vahap Seçer’e borçlanma yetkisi verilmesine ilişkin madde, oy birliğiyle kabul edildi. Başkan Seçer, borçlanma talebinin kabul edilmesi üzerine meclis üyelerine teşekkür etti.

MERSİN İZ HABER

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Haziran ayı 2. Birleşim Toplantısı,  Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Toplantısı’nda komisyonlara havale edilen 13, idareden gelen 6 olmak üzere toplam 19 madde görüşüldü. Meclis’te daha önce defalarca ret edilen 310 milyon TL’lik kredi kullanma ve borçlanma konusu bu kez oy birliği ile kabul edildi.
Kongre Merkezi'nde yapılan Olağan Meclis Toplantısı 2.Birleşimi’nde, İller Bankası veya ticari bankalardan faiz hariç 310 milyon kredi kullanma ve Büyükşehir Belediyesi adına borçlanma konusunda Başkan Vahap Seçer’in yetkilendirilmesi ile ilgili madde görüşüldü. Madde Millet ve Cumhur İttifakı’na mensup meclis üyelerince oy birliğiyle kabul edildi. Konuyla ilgili meclis üyeleri de tek tek söz alarak, Mersin’e hayırlı ve uğurlu olması dileğinde bulundular. Başkan Seçer ise konuyla ilgili öncelikle Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine yaptıkları çalışmadan dolayı teşekkür ederek, “Öncelikle Komisyonumuza teşekkür ediyorum yaptıkları çalışmadan dolayı. Rapor da olumlu bir rapor” dedi. Bazı Meclis üyelerinin kamuoyunda yer alan, Cumhur İttifakı’nın borçlanma konusunda Büyükşehir’in önünü tıkıyor algısının var olduğunu ve bunun yanlış olduğunu söylemeleri üzerine Başkan Seçer, şunları söyledi:
“Ancak bende bir şeyler söylemek isterim. ‘Toplumda engelleme algısı var, bu yanlış bir algı, bunu da belirtelim, altını çizelim’ yaklaşımını doğru bulmuyorum açıkçası. Neden? 3 yıllık çalışma süremize baktığınız zaman, şu ana kadar Meclis’e getirdiğimiz borçlanma taleplerinden 2019 yılında 164 milyon lira borçlanabildiğimizi görebilirsiniz. Ayrıca geçen yıl 2021 yılında, yılın bitmesine bir hafta kala, mahkeme kararı sonucunda aldığımız borçlanma yetkisinin, 261 milyon liralık borçlanma yetkisinin ancak 20 milyon TL’sini kullanabilmiştik. Çünkü bankalar bizden, ya İller Bankası Teminat Mektubu istedi ya çok yüksek faiz istedi. Biz de tabi ki yüksek faizi elimizin tersiyle iteriz. Yani biz müflis tüccar değiliz. Mersin Büyükşehir Belediyesi müflis tüccar değildir. Uygun olduğu şartlarda kredi kullanır Mersin Büyükşehir Belediyesi. Ona göre planlamasını yapar. Onun içindir ki, bütçe sunumlarında dikkat edin, bizim bütçe hem gelir hem gider gerçekleşme oranı yüzde 100’e yakındır. Biz hayali bir iş yapmayız.”

“MERSİN MALİ DİSİPLİNİ SAĞLAMIŞ TÜRKİYE’DEKİ ÖRNEK GÖSTERİLECEK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNDEN BİR TANESİDİR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin mali disiplini sağlamış Türkiye’deki örnek gösterilecek Büyükşehir Belediyelerinden bir tanesi olduğu vurgusunu yapan Başkan Seçer, şöyle devam etti:
“Hani siz şu anda 310 milyon lira Meclis olarak bize borçlanma yetkisini verirseniz, biz bunu haraç mezat faizi,  opsiyonu, vadesi ne olursa olsun, batan geminin malları deyip almayız, öyle 
bir derdimiz yok. Mersin Büyükşehir Belediyesi mali disiplini sağlamış Türkiye’deki örnek gösterilecek Büyükşehir Belediyelerinden bir tanesidir. Bir kere bunu bilelim. Belediyemiz değerlidir, Belediyemiz çok önemlidir. 2020 yılında 250 milyon lira talebimiz oldu. O zaman Meclis uygun görmedi. Daha sonra 265 milyon lira talebimiz oldu, yine uygun görmedi. Ve bu paraları kullanamadık. Bunun toplamda 515 milyon lira talep olduğunu belirtmek isterim. Ancak bunun 20 milyon lirasını kullanabildik. O da mahkeme kararıyla elde ettiğimiz yetkiyle. Ve 500 milyon lira gibi bir rakamı kullanamadık. Keşke şu anda  komisyonda bize gösterilen anlayış, o tarihlerde gösterilseydi. Şu anda elimde rakamlar var. Bitüm fiyatlarından demir fiyatlarına, mazot fiyatlarına gerçekten çok dramatik artışlar. Biz birçok imalatı bugün bunun 3 katı, yani 1,5 milyar liraya yapacağız imalat işte o zaman belki bu 500 milyon lirayla çözecektik. Bizim itirazımız bunaydı. Diğer taraftan bitüm için Teminat Mektubu katkınız oldu. Çok teşekkür ediyoruz ama biz Teminat Mektubu alamadık. Bakın biz Teminat Mektubu alamadık. Biz İller Bankası’ndan sadece 10 milyon TL, 1 yıllık 2019 yılında yanlış hatırlamıyorsam 10 milyon TL bir Teminat Mektubu kullanabildik ama diğerini kullanamadık. Hatta geçen yıl son aya kadar ‘vereceğiz, vereceğiz, vereceğiz’ diye bekletildi, verilmedi. Bunun bilinmesi açısından anlatıyorum. Bir tartışma açmak niyetinde değilim.”

“UMUT EDİYORUM 310 MİLYON LİRA KREDİ KULLANMAYA ÇIKTIĞIMIZ ZAMAN BANKALARLA DA RAHAT BİR PAZARLIK ŞANSIMIZ OLSUN”

Borçlanma noktasında Meclis’ten onay alsalar dahi İller Bankası’nın teminat mektubu istediğini hatırlatan Başkan Seçer, daha önce yaşanan süreçlerle ilgili şu bilgileri verdi:
“Şimdi yine aynı durumla karşı karşıyayız. Bunun altını karakalemle çiziyorum. Bunu lütfen takip edin. Vatandaşlarımız da takip etsin. Birbirimizle yarış yapmak, kolunu bükmek, birbirimizin arkasına dolanmak derdinde değiliz. Birbirimizi tuş etmek, halk karşısında mahcup etmek derdinde değiliz. Biz samimi olarak memlekete hizmet etmek istiyoruz. Şu anda sizden, komisyondan olumlu rapor geldi. Umut ediyorum yüce Meclis’te bu konuda bize destek verir, borçlanma yetkisini alabilirim ama bir sonraki adımı da bankalar; ya iller bankası teminat mektubu verin diyor; bakın İller Bankası dediğiniz belediyelerden kesintiler yapan bir kurumdur, kamu kurumudur, var olma nedeni belediyelerdir. Biz de bir belediyeyiz ve bizim paramız oradan geliyor. Oradan geliyor paramız. Yani paramız orada. Biz istesek de aldığımız kredileri, kullandığımız teminat mektuplarını ödememezlik yapamayız çünkü para ellerinde, keser, hemen keser. Bu şekilde bir çalışma prensibi var. Ona rağmen biz mektup alamadık. Bundan sonra umut ediyorum 310 milyon lira kredi kullanmaya çıktığımız zaman bankalarla da rahat bir pazarlık şansımız olsun, çünkü faiz pazarlığı yapıyorsunuz; biz iller Bankası’ndan teminat mektubu alabiliriz. Sizler de takip edin, yurttaşlarımız da takip etsin. O zaman 
hem biz daha rahat denetlenmiş oluruz. Ne yaptığımızı da siz de göz önünde görmüş olursunuz.”

“BİZ DOĞRU ZAMANDA DOĞRU İŞLER YAPTIK"

Otobüs alımı konusunda verilen desteği de anımsatarak meclise teşekkür eden Seçer, şöyle konuştu:
“Otobüs alımına destek verdiniz, o zaman da söylüyorum; teşekkür ediyoruz. Bizim 2029’a kadar otobüs ihtiyacımız yok. Biliyorsunuz bir 87’lik parti geldi, bir 67’lik parti geldi. Toplam 154 otobüs şu anda vatandaşlarımızın hizmetinde. Bu sizin de desteğinizle IBRD Kredisi için aldığım yetkiyi temmuz ayında gelecek olan 34’ü körüklü 118 otobüs için kullandım ve bu bir hibe kredisiydi. 22 milyon avro aldık. Bunun 7 milyonu hibe. Finans masrafları, faizi vesaire 18 milyon ödeyeceğiz. Yani yine 5 milyon avro bugünkü döviz kuru ile yaklaşık olarak 100 milyon lira civarında bir hibe ile biz bunları aldık ve 10 yılda ödeyeceğiz. Bu, belediyemize sağladığımız önemli bir avantajdır. Daha önce aldığımız şu anda seferlere başlattığımız 154 otobüsü 48 ay vadeli aldık. Emin olun şu anda 3 katı fiyatına ancak alabilirsiniz. Biz doğru zamanda doğru işler yaptık. İşte o zaman 500 milyon lira borçlanma yetkisi tarafıma verilseydi, yine Mersin Belediyesi kazanacaktı, dolayısıyla Mersin kazanacaktı. Diğer taraftan, geçen ağustos ayında şu anda öz kaynaklarımızla finanse ettiğimiz metro için sizden yetki aldık; 900 milyon TL ilk dilimi. Şu ana kadar Hazine ve Maliye Bakanlığından onayı gelmediği için bir kuruş dahi borçlanamadık. Kendi öz kaynağımızdan ödüyoruz ve inşaat devam ediyor, devam edecek. Biz ona göre dengelerimizi sağlayacağız ama önümüz açılsa daha hızlı bu hizmetleri veririz; metro daha çabuk hizmete girer. Daha ucuz maliyetlerle girer. 2021 yılında bunun ihalesi tamamlandı ama gelişen şartlar, fiyat farkları; yasayla fiyat farkı da veriyoruz müteahhitlere; bizim maliyetlerimizi artıyor. Biz o zaman bunları gerçekleştirmiş olsaydık çok daha avantajlı olabilirdik.”