Seçer: “3.5 Milyon Dolara helikopteri neden alıyorsunuz? Diye niye sormadınız?

Seçer: “3.5 Milyon Dolara helikopteri neden alıyorsunuz? Diye niye sormadınız?
Geçmiş dönem Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından satın alınarak 3 yılın sonunda ancak satılabilen helikopter meclis toplantısına damga vurdu. CHP’li Başkan Vahap Seçer, kendisine sürekli soru soran Cumhur İttifakı meclis üyelerine “3.5 Milyon Dolara helikopteri neden alıyorsunuz? Diye niye sormadınız?” dedi.

MERSİN İZ HABER

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Mayıs ayı 2. Birleşim Toplantısı, CHP’li Başkan  Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Toplantısı’na Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz döneminde satın alınan helikopter damga vurdu. Seçer, çeşitli konularda soru soran Cumhur İttifakı meclis üyelerine, “3.5 Milyon Dolara helikopteri neden alıyorsunuz? Diye niye sormadınız?” dedi.

“HELİKOPTER 3,5 MİLYON DOLARA ALINDI, 1 MİLYON 190 BİN DOLARA SATILDI”

Önceki dönem 5 Nisan 2018’de 14 milyon 278 bin liraya  helikopterin alındığını ifade eden Başkan Seçer, “1 milyon 190 bin dolara helikopter satıldı. Yani 19 milyon liraya helikopteri sattık. Çıktık açık ihaleye, ilgilenen de pek olmadı zaten. Giren de muhammen bedelinin biraz üzerine çıktı. Yaklaşık 5 milyon lira kar etmişiz. Kaça almışız biliyor musunuz? 3,5 milyon dolara almışız. Ben bir mukayese yapıyorum. Şimdi Mersin Büyükşehir Belediyesi bu helikopterden kar mı etti, zarar mı etti? 3,5 milyon dolara aldı, 1 milyon 190 bin dolara sattı. Tablo budur” diye konuştu.

“3.5 MİLYON DOLARA BU HELİKOPTERİ NİYE ALIYORSUNUZ, NEDEN SORMADINIZ?”

Bu konuda soru yönelten meclis üyelerine de seslenen Başkan Seçer, “Ne güzel bana sorular soruyorsunuz, didik didik ediyorsunuz. Takdirle karşılıyorum siz görevinizi yapıyorsunuz. Ama diyorum ki bunun hesabını benden sorarken, bu sorunu kucağıma bırakanlara zamanında, iktidar koltuğunda otururken, ‘Siz 3,5 milyon dolara bu helikopteri niye alıyorsunuz?’ diye sordunuz mu? ‘Bu heliportu güncel rakamla o günün 2,5 milyon lira, bugünün 10 milyon lirasına nasıl yapıyorsunuz’? Bakın, helipedi de yeni öğrendim. 8 noktada; Çamlıyayla, Güzeloluk, Mut, Gülnar, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Taşucu’nda siz bu helipedleri yaparken; bugünün parasıyla milyonlarca lira inşaat maliyetine katlanıyorsunuz ve şu anda orada keçiler otluyor. Bunu sordunuz mu, denetlediniz mi? 2 milyar 250 milyon bu borçlar önüme konarken, ‘2018 Aralık’ında yüzde 31,5 tefeci faizine bu parayı alıp nereye vereceksiniz, seçime 3 ay var’ dediniz mi? Demediniz” ifadelerinde bulundu.

“İYİ BİR MALİ YIL GEÇİRDİK”

Büyükşehir Belediyesi 2021 Mali Yılı Kesin Hesabı ile ilgili Meclis üyelerine detaylı bilgiler veren Başkan Seçer, Büyükşehir’in mali tablosunu açıklarken, gelir ve gider bütçelerinin gerçekleşme rakamlarını da paylaştı. Büyükşehir Belediyesi 2021 Mali Yılı Kesin Hesabı, Meclis toplantısında tek tek oylandı ve oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Seçer, iyi bir mali yıl geçirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:
“Gelir bütçemizin yüzde 99.82, gider bütçemizin yüzde 99.7 gerçekleştiği bir mali yılı geçirdik. Öngördüğümüz bütün hizmetleri, söz verdiğimiz oranlarda gerçekleştirmiş olduk. İnşallah 2022 yılını da yine böyle bizlere memnuniyet verecek bir tablo ile bitireceğiz. Yine hizmetlerimiz devam edecek.”

BÜYÜKŞEHİR’İN MALİ TABLOSU’NU AÇIKLADI

Meclis Toplantısı’nda, Büyükşehir Belediyesi 2021 Mali Yılı Kesin Hesabı ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen konu oylandı. Başkan Seçer, konuyla ilgili; 2020-2021 Yılları Gelir-Gider Mukayese Tablosu, Aylık Sabit (Zorunlu) Giderler Tablosu, Banka Kredileri İcmal Tablosu, Güncel Borç İcmali ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Borçlar İcmali gibi konular hakkında meclisi detaylı bilgilendirdi, sunum yaptı. Başkan Seçer, şu bilgileri verdi:
“2021 yılında gelir bütçemiz tahmini olarak 2 milyar 485 milyon olarak belirlenmişti.
Gerçekleşen bütçemiz; 2 milyar 480 milyon 521 bin lira. Yani tahmin ettiğimiz gelir bütçemizin yüzde 99.82’sini gerçekleştirdik. Bu son derece iyi bir bütçe hazırlama tekniği ile çalıştığımızı gösteriyor. Gelir bütçemizin gerçekleşme oranı bir önceki yılda da yüzde 88,5 olmuştu. Gelir bütçemiz 2020’ye göre yüzde 40 artış gösterdi. 2021 yılında gider bütçesi 2 milyar 695 milyon lira.  Bütçe gerçekleşme oranı 2 milyar 687 milyon 47 bin lira. Gider bütçemizin gerçekleşme oranı yüzde 99.7; bu muazzamdır. Yani öngörülen ne ise biz gerçekleştirmişiz ve geçen yıl da bir önceki yıla göre gider bütçemizin artış oranı yüzde 66.  Gelirlerimiz yüzde 40, giderlerimiz de yüzde 66 arttı. Bizim giderlerimizle gelirlerimiz doğru orantılı bir artış göstermedi. Giderlerimiz arttı, yani yatırımlarımız arttı. Zorunlu giderlerimizin toplam bütçe içindeki payı yüzde 54,5 kalanıyla da yatırım yapıyoruz.”

“30 NİSAN İTİBARIYLA TOPLAM BORCUMUZ 1 MİLYAR 537 MİLYON LİRA”

Banka Kredileri İcmal Tablosu’nu da kamuoyuna açıklayan Seçer, şu bilgileri verdi:
“Devraldığımız banka borçlarımız 1 milyar 582 milyon lira. 2021 yılında yuvarlak söylüyorum; 253 milyonu anapara, 131 milyonu faiz olmak üzere toplam 384 milyon lira ödedik. Bu yıl da 
ödeyeceğimiz miktar, 201 milyon lira anapara, 87,5 milyon lira faiz gideri olmak üzere toplam 288,5 milyon lira. 31 Aralık itibarıyla Belediyemizin borç bakiyesi 1 milyar 681 milyon liraydı. Bunun 895 milyon lirası piyasa borçları, 785 milyon lirası da kredi borcu. Şu anki son tabloyu da vereyim. 30 Nisan itibarıyla 855 milyonu piyasa, 682 milyon lirası da banka olmak üzere toplam borcumuz 1 milyar 537 milyon lira.”
Mersin Büyükşehir Belediyesi 2021 Mali Yılı Kesin Hesabı, 1 çekimser, diğer bütün oy kullanan meclis üyelerinin kabul oyuyla onandı.