Tarsus İdman Yurdu’na cezaya tepki

Tarsus İdman Yurdu’na cezaya tepki

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından Tarsus İdman Yurdu’na çeşitli disiplin kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile toplam 47 bin TL ceza ve resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama cezası verildi. Verilen ceza camiada şok etkisi yaratırken, Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ile CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır tepki gösterdi.
Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Cumhuriyet ile yaşıt olan Tarsus İdman Yurdu'nun liglerde gösterdiği başarı sonrası kentin kenetlendiğini belirterek, "Sporun, Futbol Federasyonu eliyle siyasete alet edilmesi, Tarsus halkına yapılmış büyük bir hakaret olmakla birlikte, şampiyonluğa kenetlenmiş bir şehre kesilmiş en büyük ceza anlamı içermektedir" diye konuştu.

“BÖYLE BİR CEZA KABUL EDİLEMEZ”

Bozdoğan, şampiyonluk yolunda atılan bu dev adım sonrası böyle bir cezanın kabul edilemez olduğunu, Tarsus İdman Yurdu’nu, eşi benzeri çok az görülen bir emek ve inanç ortaya koyarak, dişiyle tırnağıyla geldiği Play-Off müsabakasında seyircisinden ayırmaya çalışmanın kabul edilebilir bir yanı olmadığını ifade etti. Tarsus İdman Yurdu’na inançlarının tam olduğunu vurgulayan Bozdoğan, şunları söyledi:

"Bugün, Türkiye Futbol Federasyonu, bu başarı ve kenetlenmeyi gölgeleyecek, takımımızın çeyrek finaldeki rakibi belirlendikten hemen sonra bu büyük heyecanı alt üst edecek skandal bir karara imza atarak, takımımızı 1 resmi müsabakada sahasında seyircisiz oynama cezası ile cezalandırmıştır. Değerli Tarsuslular, kıymetli Tarsus İdman Yurdu taraftarı, gönlünüzü ferah tutunuz. Nasıl ki sabahın bir sahibi varsa Tarsus’un da bir sahibi var. Tarsus’un sahibi, bugün bu utanç ve haksızlık karşısında susan siyasi figürleri, Tarsuslu olmaktan başka Tarsus’a hiçbir hayrı dokunmayan vekilleri değil, Tarsus halkıdır. Tarsus İdman Yurdu’na hiçbir destek vermeyen sivil toplum kuruluşları değil, Tarsus İdman Yurdu taraftarıdır. Bugün utanç duyduğumuz, ne amaçla tezgâhlandığını çok iyi bildiğimiz bu siyasi kararı bozacak olan Tarsus İdman Yurdu emekçileri ve sporcularıdır. Takımımızın türlü engellemelere, türlü türlü siyasi oyunlara rağmen şampiyon olarak şehre döneceğine olan inancımız tamdır."

“TAKIMIMIZ BİR TARİH YAZDI”

Takımın tarih yazdığını ve buna engel olmaya çalışanların Tarsus tarafından unutulmayacağını altını çizen Bozdoğan, "Tarsus İdman Yurdu başarılarının taraflı, tarafsız her siyasi dengeyi bozduğu, Tarsus halkının bu başarılarla kenetlenmesinin birçok siyasi figürü rahatsız ettiği, takımımızın ve teknik heyetimizin Tarsus’ta tarih yazdığı bir süreci baltalayanları, bu haksızlığa sessiz kalanları, bu başarılara gölge düşürenleri Tarsus halkının hiçbir zaman unutmayacağını ve koşullar ne olursa olsun gereken dersi vereceğini bildiriyoruz" ifadelerini kullandı.

BAŞARIR: “YETKİLİLERLE GÖRÜŞME YAPILDI, BİZLER DE CEZANIN KALDIRILMASINI BEKLİYORUZ”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, PFDK tarafından Tarsus İdman Yurdu spor kulübüne verilen ceza ile ilgili olarak PFDK Koordinatörü ile görüşüldüğünü ifade etti.Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Başarır,  kendini akıllı sanan cahil bir kesimin,  Tarsus İdman Yurdu’na verilen ceza ile ilgili duyarsız kalındığına ilişkin sözler sarf ettiğini belirterek şunları söyledi:
“Konuya ilişkin PFDK Koordinatörü ile görüşülmüştür. Bizler de Tarsus’umuzun güzide kulübüne verilen cezanın ağır olduğunu dile getirdik.  Cezanın indirilmesi yönündeki taleplerimizi ilettik. Buradan bir sonuç alınamazsa Tahkim Kurulu’na gidilerek bir sonuç alınacaktır. Ancak göstermiş olduğumuz bu gayretin, çabanın birileri tarafından görmemezlikten gelinmesi ve kamuoyunda bu yönde algı oluşturma çabaları kabul edilebilir bir durum değildir. Bizler Tarsus’un gerçek sahipleriyiz. Tarsus ve Mersin’in başarısı için elimizden gelen tüm imkânları kullanmaktan asla geri adım atmayız.”